Причини варикозу у вагітних

Варикоз у вагітних

Виношування та народження дитини – це один з найвідповідальніших моментів у житті кожної жінки.

Завжди складно передбачити як буде проходити вагітність та якими будуть пологи. Тому у цей важливий період жінки мають особливо уважно ставитися до свого організму, звертаючи увагу на всі фактори ризику. Варикоз у вагітних – одна з найпоширеніших небезпек.

Варикоз у вагітних характеризується нерівномірним збільшенням вен та стоншенням венозних стінок. При варикозі людина страждає від больових відчуттів в ногах, погіршується зовнішній вигляд ніг. На жаль, досить часто варикозні зміни у венах є незворотними, та можуть призводити до таких ускладнень, як виникнення тромбів. Переважно варикоз лікують за допомогою хірургічних втручань, після яких пацієнти проходять реабілітацію. Тому вкрай важливо запобігти виникненню цієї хвороби, оскільки це значно простіше ніж долати її наслідки.

При першій вагітності варикозне розширення вен спостерігається у 30-50% жінок, ступінь варикозних змін є різним і залежить від багатьох факторів. При наступних вагітностях відсоток захворюваності буде ще вищим. Як правило, варикоз у вагітних жінок виникає тоді, коли вони мають генетичну спадковість до цієї хвороби. Тому жінки, серед близьких родичів яких траплялися випадки захворювання на варикоз, мають особливо уважно ставитися до вен ніг під час вагітності.

Основними каталізаторами, що спричиняють варикоз у вагітних є:

  • Збільшення матки, через яке в процесі розвитку малюка збільшується об’єм крові, що циркулює по венах. До завершення вагітності – він може зростати в два рази, відповідно, зростає і тиск крові в венозній системі. Перш за все збільшення тиску відбувається в венах черевної порожнини, тазовій вені та венах ніг;
  • Ускладнений тік крові в клубових венах. Причиною цього також є збільшення матки;
  • Гормональні зміни, що відбуваються в жіночому організмі в процесі вагітності. Зокрема, збільшення кількості гормону прогестерону сприяє ослабленню стінок судин;
  • В процесі вагітності збільшується вага тіла жінки, що також додає навантаження на венозну систему;
  • Підвищення внутрішньочеревного тиску в процесі пологів, що є особливо важким навантаженням для венозної системи жінки.

 

Щоб запобігти розвитку варикозу в процесі вагітності та пологів, жінкам необхідно дотримуватися простих заходів профілактики. Ці заходи є досить простими і допоможуть зберегти здоров’я вен у цей відповідальний для жінки період. Основні шляхи запобігання варикозу такі:

 

  • Носіння компресійного трикотажу – дієвий засіб профілактики варикозу у вагітних. Компресійні панчохи або компресійні колготки для вагітних допоможуть зберегти вени в тонусі, здійснюючи на них помірний лікувальний тиск. Завдяки компресійному ефекту зменшується просвіт у венах ніг, що сприяє покращенню кровотоку та запобіганню застійним явищам у венах;
  • Уникайте фізичних перевантажень та більше відпочивайте. При цьому не слід забувати про помірні фізичні навантаження (прогулянки, плавання), які сприятимуть покращенню кровообігу;
  • Потурбуйтесь про здорове харчування. В раціоні обов’язково мають бути овочі та фрукти (продукти з великим вмістом клітковини), достатня кількість рідини.
  • Обирайте вільний одяг та зручне взуття, щоб уникнути перетискання вен.

 

Дотримання простих рекомендацій сприятиме нормальному перебігу вагітності та здоров’ю венозної системи. Бережіть найцінніше!